Aktualności

03.10.2014

Inwestycje drogowe bardziej przyjazne dla mieszkańców

Komisja Dialogu Społecznego ds. Transportu działająca w Warszawie wysunęła propozycję wprowadzenia obowiązkowych konsultacji społecznych w obszarze inwestycji drogowych. Społecznicy argumentują swój pomysł chęcią wystandaryzowania reguł, wg których powinny być konsultowane pomysły infrastrukturalne takie jak likwidacja przejścia dla pieszych, czy przebudowa skrzyżowania. Aktualnie, mimo wielu dobrych przykładów współpracy pomiędzy drogowcami a przedstawicielami mieszkańców, konsultacje społeczne inwestycji drogowych pozostają raczej wyrazem dobrej woli niż obowiązująca normą. Pomysł przedstawicieli KDS może tę sytuację poprawić. Zachęcamy do zapoznania się z materiałem opublikowanym na portalu ngo.pl.

26.09.2014

Gmina Czerwonak podsumowuje pierwszą edycję budżetu obywatelskiego

06 października br. podczas spotkania z mieszkańcami, Wójt Gminy Czerwonak ogłosi wyniki głosowania w ramach pierwszej edycji czerwonackiego budżetu obywatelskiego, którego realizację wspierało Stowarzyszenie Instytut Zachodni. Spotkanie odbędzie się o godz. 17.00 w sali sesyjnej Urzędu Gminy w Czerwonaku, przy ul. Leśnej 6.

02.04.2014

Druga edycja budżetu obywatelskiego w Łodzi

   W Łodzi rusza druga edycja budżetu obywatelskiego. W 2015 r. budżet obywatelski ma wynieść 40 mln zł i będzie dwa razy większy niż w tym roku – poinformował na spotkaniu z mediami Grzegorz Justyński z łódzkiego magistratu.

   Przyjmowanie wniosków z propozycjami inwestycji czy działań, na jakie będzie można wydać pieniądze z budżetu obywatelskiego, rozpocznie się 11 kwietnia i potrwa do 28 maja 2014 r. Po weryfikacji czy propozycje są możliwe do realizacji oraz ich zaopiniowaniu, pod koniec września łodzianie w publicznym głosowaniu wybiorą te, które zostaną rekomendowane do uwzględnienia w budżecie miasta na 2015 r. Głosować będą mogły osoby, które ukończyły 16 lat. + więcej

01.04.2014

W Warszawie duże zainteresowanie budżetem obywatelskim

   2236 projektów do budżetu obywatelskiego złożyli warszawiacy. Najwięcej – 333 – jest ich na Mokotowie. Najmłodsza osoba, która złożyła projekt, miała 14 lat, najstarsza – 92 lata – poinformował w poniedziałek stołeczny ratusz.

Projekty można było zgłaszać do 10 marca. Na ich realizację miasto przeznaczy ponad 26,2 mln zł.

    Trzynaście projektów przygotowały osoby nieletnie. Dotyczyły one głównie modernizacji sal gimnastycznych i teatralnych w szkołach, organizacji przeglądu młodych talentów, biegu charytatywnego, a także budowy placu do jazdy wyczynowej na rowerze i darmowego internetu w dzielnicy. + więcej

01.04.2014

Zaproszenie na warsztaty: od analizy wskaźników do budowania polityki lokalnej

   Ośrodek Rozwoju Edukacji zaprasza samorządowców na 3-dniowe spotkania warsztatowe nt. „Od analizy wskaźników oświatowych do budowania lokalnej polityki oświatowej”.

   Celem spotkań warsztatowych jest zainicjowanie działań zmierzających do podjęcia prac nad budowaniem lokalnych strategii oświatowych/ lokalnych polityk oświatowych. Przećwiczenie umiejętności dokonywania diagnoz stanu lokalnej oświaty w oparciu o dostępne bazy danych źródłowych, a także umiejętne ich analizowanie i interpretowanie, a następnie wykorzystywanie do podejmowania decyzji o charakterze strategicznym.


   Wszyscy uczestnicy warsztatów zostaną wyposażeni w zestaw przygotowanych przez prowadzących lokalnych wskaźników oświatowych dla swoich JST ilustrujących organizację i finansowanie zadań oświatowych. Dane te i ich analiza pozwolą na prowadzenie pracy warsztatowej, dyskusji oraz wymiany doświadczeń w oparciu o realia konkretnych JST. + więcej

27.03.2014

Nominowani w konkursie Top Inwestycje Komunalne 2014

   Konkurs Top Inwestycje Komunalne 2014 to inicjatywa organizatora Europejskiego Kongresu Gospodarczego oraz redakcji Portalusamorządowego.pl, mająca na celu wskazanie wśród inwestycji komunalnych z całego kraju najlepszych praktyk i sukcesów osiągniętych dzięki odważnym, prorozwojowym decyzjom dla gospodarki, regionu i mieszkańców.

  Celem konkursu jest nagrodzenie tych, którzy dzięki odważnym, prorozwojowym decyzjom inwestycyjnym stają się liderami środowiska i wyznaczają trendy. + więcej

25.03.2014

Budżet obywatelski w Polsce

   Fundacja im. Stefana Batorego opublikowała raport pt. „Budżet obywatelski w Polsce” autorstwa Dariusza Kraszewskiego i Karola Mojkowskiego.

- W ciągu ostatnich trzech lat budżet obywatelski wprowadzono w ponad 70 polskich gminach. To na nich wzorować się będą kolejne samorządy. Ważne, żeby w przedwyborczej gorączce nie wybrać tych rozwiązań, które już okazały się niefortunne – wyjaśnia Joanna Załuska, dyrektor programu Masz Głos, Masz Wybór Fundacji Batorego. + więcej

18.03.2014

Zaproszenie na seminarium

   Co przesądza o tym, że udaje się zaktywizować osoby bezrobotne? Co dla przedsiębiorców, którzy poszukują odpowiednich pracowników, jest decydującym czynnikiem ich zatrudnienia? W jakich wymiarach społeczność lokalna może kształtować politykę rynku pracy? W dniach 20 i 21 marca br. zapraszamy do Poznania, gdzie będziemy debatować o polityce rynku pracy w wymiarze partycypacyjnym. Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Decydujmy razem”.

   W ostatnim czasie rządzący podejmują działania, których celem jest uzyskanie lepszych rezultatów w zakresie aktywizacji osób bezrobotnych i zaspokajania potrzeb przedsiębiorców. Podejmowana jest próba przeformatowania części parametrów określających funkcjonowanie polityki rynku pracy. + więcej