Konsultacje dla gminy Czerwonak

100px-POL_gmina_Czerwonak_COA.svgGmina Czerwonak położona jest w Województwie Wielkopolskim na terenie Niziny Wielkopolskiej. Od południa graniczy z miastem Poznań, od zachodu z gminą Suchy Las, od północy z gminą Murowana Goślina, a od wschodu z gminami Pobiedziska i Swarzędz. Jej zachodnią granicę wyznacza rzeka Warta, a wschodnią zalesione tereny Puszczy Zielonki.

   Obszar objęty zasięgiem dzisiejszej gminy Czerwonak aż do okresu międzywojennego nie stanowił samodzielnej jednostki administracyjnej. Miejscowości położone na tym obszarze stanowiły własność prywatną (częściowo biskupów poznańskich), w okresie zaborów znajdowały się na obszarze powiatu Poznań Wschód, a w międzywojennym – powiatu poznańskiego.

Gmina Czerwonak to jednostka administracyjna o dość nowej genezie. Utworzono ją w latach 1931-1932 z 12 wsi położonych na północ od Poznania. Pierwszym wójtem został właściciel młyna, Franciszek Sausz. Na przestrzeni lat w wyniku zmian administracyjnych w kraju kilkakrotnie zmieniano układ terytorialny gminy Czerwonak, ostatecznie zawierając w jej granicach 17 wsi: Annowo, Bolechowo, Bolechowo Osiedle, Bolechówko, Czerwonak, Dębogórę, Kicin, Kliny, Koziegłowy, Ludwikowo, Mielno, Miękowo, Owińska, Potasze, Promnice, Szlachcin i Trzaskowo – z ok. 25 tysiącami mieszkańców.

Źródło: http://czerwonak.pl/

Statystyczne Vademecum Samorządowca:

http://www.stat.gov.pl/vademecum/vademecum_wielkopolskie/portrety_gmin/powiat_poznanski/gm_czerwonak.pdf

 

Dodaj komentarz