Konsultacje dla gminy Mieleszyn

100px-POL_gmina_Mieleszyn_COA.svgMieleszyn jest gminą położoną na północno-wschodnich krańcach województwa wielkopolskiego, w powiecie gnieźnieńskim. Powierzchnia wynosi 99,24 km2, a zamieszkuje ją przeszło 4120 osób. Dzieli się na 15 sołectw.

   Jest to gmina wiejska położona wśród pól, lasów (25% powierzchni) i jezior, z dala od wielkomiejskich aglomeracji (ok. 60 km do Poznania), a jednocześnie blisko miast powiatowych takich jak Gniezno, Wągrowiec czy Żnin. W jej granicach przebiega trasa Poznań – Bydgoszcz.

   W ostatnich latach gmina zmienia swoje oblicze, staje się nowoczesna. Jej władze postawiły na rozwój infrastruktury. Największą inwestycją jest oczyszczalnia ścieków w Przysiece (mechaniczno-biologiczna ze wspomaganiem chemicznym). W 2003 r. rozpoczęła się kolejna ważna inwestycja – budowa sieci kanalizacyjnej. Gmina zwodociągowane jest w 99 % posesji.

   Gmina ma charakter rolniczy. Jest tu dużo gospodarstw średniej wielkości (powyżej 20 ha), a w produkcji dominuje hodowla trzody i uprawa zbóż.

   Na tym terenie działa ok. 150 podmiotów gospodarczych. Są to głównie małe zakłady lub punkty handlowe i usługowe.

W gminie funkcjonują 3 szkoły podstawowe oraz gimnazjum. Mieszkańców integruje Ochotnicza Straż Pożarna, Koła Gospodyń Wiejskich i Gminne Kluby Seniora.

   Gmina ma dobre warunki do rozwoju turystyki. Na jej terenie znajduje się 5 malowniczo położonych jezior oraz rzeki Wełna i Mała Wełna. Jest też Kanał Dębina.

   Godne uwagi są obiekty objęte ochroną zabytków. Są to głównie dworki i parki oraz kościoły (m.in. drewniany w Sokolnikach, barokowy w Łopiennie).

   Miejscem wartym odwiedzenia jest też głaz narzutowy w Sokolnikach o obwodzie ok. 17 m. Malownicze otoczenie i pobliski kościół zachęcają do odpoczynku.

   Do odpoczynku zachęca też kąpielisko w Borzątwi. Atrakcją wsi jest camping w pobliżu plaży. Wczasowicze znajdują tutaj wszystko, co potrzeba. Mają spokój, plażę, gastronomię i dyskotekę. We wsi działa gospodarstwo agroturystyczne.

   Gmina Mieleszyn to spokojne i przyjazne dla ludzi miejsce. W przyszłości praca w rolnictwie pozostanie najważniejszym źródłem utrzymania, z pewnością jednak rozwijać się będzie także turystyka, bowiem teren gminy jest wręcz dla niej stworzony.

 Źródło: http://www.mieleszyn.pl/

Statystyczne Vademecum Samorządowca:

http://www.stat.gov.pl/vademecum/vademecum_wielkopolskie/portrety_gmin/powiat_gnieznienski/gm_mieleszyn.pdf