Konsultacje społeczne dotyczące założeń Budżetu Obywatelskiego Gminy Kostrzyn trwają od 14 sierpnia do 11 września 2014 roku.
Budżet obywatelski jest coraz bardziej popularnym sposobem wydawania pieniędzy publicznych. W budżecie obywatelskim to mieszkańcy decydują w jaki sposób wydać określoną część budżetu gminy. Najpierw mieszkańcy zgłaszają projekty, a następnie odbywa się głosowanie, w którym zostaje wybrany projekt do zrealizowania.
Budżet obywatelski funkcjonuje już w wielu dużych miastach w Polsce – m. In. w Poznaniu. Ale na taki sposób projektowania lokalnych wydatków decyduje się coraz więcej mniejszych miast i gmin – na przykład Kórnik czy Czerwonak.
Bardzo ważnym elementem wprowadzania budżetu obywatelskiego w gminie jest ustalenie zasad, wytycznych na podstawie których mieszkańcy będą podejmować decyzje dotyczące określonej puli pieniędzy. Nie ma bowiem odgórnych, jednolitych przepisów ustalających te warunki. Każda gmina i każde miasto ustala zasady budżetu obywatelskiego według swoich potrzeb. Ważne jest więc, aby ustalić takie zasady, które pozwolą na wydawanie pieniędzy jak najbardziej efektywnie i zgodnie z potrzebami mieszkańców.
Z inicjatywy Burmistrza Rada Miejska Gminy Kostrzyn podjęła uchwałą, która rozpoczęła proces konsultacji społecznych dotyczących potrzeb i zasad wprowadzenia budżetu obywatelskiego w gminie Kostrzyn.
Konsultacje mają na celu odpowiedzieć m.in. na pytania, czy mieszkańcy są zainteresowani budżetem obywatelskim, jakiego rodzaju zadania mogłyby zostać w jego ramach zrealizowane (czy tylko infrastrukturalne, czy inne także), czy zadania podjęte w ramach budżetu obywatelskiego powinny objąć swoim zasięgiem teren całej gminy czy tylko miasto.
Ideą przygotowanych konsultacji społecznych jest przede wszystkim zebranie opinii mieszkańców gminy Kostrzyn na temat potrzeby i zasadności wprowadzenia budżetu obywatelskiego, a dopiero w dalszej kolejności zachęcenie do stworzenia projektu takiego budżetu. Wynik konsultacji oraz zebrane w trakcie ich trwania wnioski i propozycje mieszkańców mają charakter opiniodawczy i zostaną poddane analizie przy ewentualnym tworzeniu regulaminu budżetu obywatelskiego.